Tanrı’nın Tarihi & İslam, Hristiyanlık ve Yahudiliğin 4000 Yıllık Tarihi İndir

Tanrı’nın Tarihi & İslam, Hristiyanlık ve Yahudiliğin 4000 Yıllık Tarihi
Semavi Dinlerin 4000 Yıllık Tarihi
 
Tek bir Tanrı’nın varlığı inancı –Allah, Tanrı, Yahveh– 4000 yıldır sürüyor. Tanrı’nın tarihsel öyküsü, aynı zamanda insanoğlunun mücadele öyküsüne denk düşüyor. Musevilik, Hristiyanlık ve İslamiyet, Tanrı’nın iyi olduğunu iddia ederken, organize din şiddete ve kökü kazınamaz bir önyargıya sık sık katalizör oluyor. 
 
Bu müthiş, geniş çaplı ve orijinal inanç serüveninde, Karen Armstrong, toplumların tek Tanrı inancına olan mutlak sadakatini ve bunun yarattığı pek çok çelişkili görüşü inceliyor. Karşılaştırmalı, sıra dışı bir ibadet ve savaş öyküsü olan Tanrı’nın Tarihi bizi hayatımızın en temel gerçeğiyle yüzleştiriyor.
 
Klasik felsefeden Orta Çağ Mistisizmi’ne, Reformasyon’dan Aydınlanma’ya ve modern çağın kuşkuculuğuna, Karen Armstrong’un tek tanrılı dinlerin entelektüel tarihini tek bir ciltte toplamış olması bir mucize gibidir. 
 
“Binlerce meraklı okuru tatmin edip bilgilendirecek müthiş ve takdire şayan bir eser.” 
The Washington Post Book World
 
“Üç büyük dinin karşılaştırmalı tarihini araştırmacı bir şekilde inceleyen bu kitap, dinî düşüncelerin kök saldığı, büyüdüğü ve yeşerdiği sosyopolitik zeminleri korkusuzca aydınlatıyor.”
Publishers Weekly
 
“Nüktedan, bilgilendirici ve düşündürücü: Armstrong karmaşık düşünceleri sadeleştiriyor ama basitleştirmiyor.”
New York Times Book Review
 
“Yalnızca her şeyi bildiğini sananlar Armstrong’un Tanrı arayışından etkilenmeyecektir.” 
Economist
 
 “Armstrong, üç büyük dinin değişken Tanrı algısının çok iyi yazılmış bir genel değerlendirmesini sunuyor. Ayrıca epey din tarihi bilgisi de vererek, bu dinlerle ilişkili çeşitli filozoflardan, mutasavvıflardan ve reformculardan bahsediyor.”
Library Journal
 
“Armstrong saygılı bir merak duygusu ve cömert bir ruhla bu eseri kaleme almış. Konu hakkında bilgi sahibi olanların hafızasını tazeliyor ve acemilere yol gösteriyor.” 
Daily Telegraph
 
“Armstrong üç tek tanrılı dini tartışırken, aynı zamanda tasavvufa ve din felsefesine de değiniyor. Okunmaya değer ve provokatif olan bu kitap, dinî araştırmalara büyük bir katkıda bulunmakta.”
Booklist
 
“Armstrong, sıra dışı bir araştırmayla, Museviliğin, Hristiyanlığın ve İslamiyet’in, günümüz anlayışına varana kadar gelişimini inceliyor.”
Kirkus Reviews
 
“Armstrong her bir dinin birbirini nasıl etkilediğini ve her birinin nasıl felsefi, politik ve bilimsel gelişmelerden etkilendiğini anlatıyor. Armstrong’un tutkulu, neredeyse heyecan dolu üslubu, hem konunun önemine değiniyor hem de dengeli ve adil.”
AudioFile
 
 “Son derece akıcı bir kitap… Bu soru çok önemli: Tanrı’nın bir geleceği var mı?” 
Sunday Times

Dünyalı Dergi Sayı:20 Aralık 2015 İndir

Dünyalı Dergi Sayı:20 Aralık 2015
Hey Dünyalı!
Geçtiğimiz ay elinden bırakamadığın, tekrar tekrar okumaktan kendini alamadığın Dünyalı Dergi’nin 20. sayısı çıktı!
Dünyalı’nın Aralık sayısında yine muhteşem hediyeler var: Yıldıray Karakiya ve Gökçe Yavaş Önal işbirliğiyle hazırlanan ve her duvara-panoya asılması gereken benzersiz bir Çocuk Hakları Posteri, boş zamanlarına neşe katacak iki eğlenceli oyun ve odanın duvarlarına, kitaplarına, defterlerine yeni yıl ruhunu taşıyacak birbirinden renkli 41 adet çıkartma!
Aralık sayımızda öne çıkanlar…
Belki de bu satırları bir aracın içinde, trafiğe takılıp kalmış halde okuyorsun. Ne de olsa ulaşım insan hayatının önemli faaliyetlerinden biri. Evden bakkala, okula, işe, doktora, alışverişe, tatile, uzak bir kentteki akrabamıza bir ulaşım yöntemini veya aracını kullanarak gidiyoruz. Ulaşım karmaşık ve büyük bir konu. Sırf büyük şehirlerdeki trafik tıkanıklığından söz etsek bile yeter aslında. Ama biz bu ay sadece kent trafiğini değil, ulaşımın pek çok yönünü senin için mercek altına aldık.
Yılın son ayına girdik. Yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken, bu ay merak ettiğimiz iki konuya yer vermek istedik. Dünyanın farklı ülkelerinde yeni yıl nasıl kutlanıyor dersin? Peki hediye verme alışkanlıklarımızı değiştirebilir miyiz?
Soğuk havayı bahane ederek kayak sporunun ayrıntılarına ve kutupların beyaz devi kutup ayısına daha yakından baktık. Tesadüf bu ya, cep çöpçüsü de buzdolabının etrafında geziniyor bu ay. Karton bir kutu içinde kış dioraması hazırlamak da Aralık ayının bir diğer eğlencesi olsun!
Dünyalı’da daha bir dolu eğlenceli konu olduğunu hatırlatmaya gerek yok, öyle değil mi?
En yakın gazete-dergi bayisinde sabırsızlıkla seni bekliyorum!
Barış içinde geçecek nice mutlu yıllara Dünyalı!

Geçmişten Günümüze Değişmeyen Güzellik Sırlarım İndir

Geçmişten Günümüze Değişmeyen Güzellik Sırlarım
Suna Dumankaya, günlük hayatta gerekli olan pek çok ihtiyaç için doğal çözümleriyle bize yaratıcı tarifler sunuyor.
Uz. Dyt. DİLARA KOÇAK

Pahalı olan iyidir algısını alt üst eden tarifleriyle Suna Dumankaya bu kitabında da mutfağımızın içinden tenimize dokunuyor ve bunları hiçbir kimyasal katkı maddesini bulaştırmadan yapıyor.
GÜLBEN ERGEN

Suna Dumankaya bu sektörde benim çok güvendiğim ve çok başarılı bir isimdir.
Uz. Dr. M. ENDER SARAÇ

Kitaptan alıntılar:
• Kuru cildi temizlemek için
• Yağlı cildi temizlemek için
• Temizleme sütü
• Sütlü makyaj temizleyicisi
• Yüz temizlemek için uygun olan otlar
• Kırışıklık karşıtı nemlendirici maske
• Cildi canlandıran maske
• Bahar maskesi
• Tüm ciltler için maske
• Gece ve gündüz kremi
• Evde buhar banyosu
• Gözaltları için krem
• Ciltte renk bozukluğu
• Cildi sakinleştirme vb…

Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar & Sosyal Psikolojiye Giriş İndir

Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar & Sosyal Psikolojiye Giriş
Kitabın önceki baskısı “Günümüzde İnsan ve İnsanlar” ismiyle yayımlanmıştır.

Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar, otuz küsur yıllık İnsan ve İnsanlar’ın güncelleştirilmiş revizyonudur ve sosyal psikolojiye bir giriş kitabıdır. Bu güncelleştirme ve revizyonu yaparken, temel bir ilke gözetilmiştir. Bu da yenilikleri yansıtırken, geçerli özü de koruyarak birikimli bir gelişmeyi ortaya koyma gereğidir. Sonuç olarak Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar hem yepyeni bir kitaptır, hem de İnsan ve İnsanların kendisidir.

Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar’ın bir özelliği, her konunun kültürel bir çerçeve içinde de irdelenmesidir. Çünkü günümüzde kültürel ve kültürlerarası psikoloji giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Türkiye’de kullanılan bir sosyal psikoloji kitabının bir çeviri olması, ya da salt Amerikan sosyal psikoloji kitabındaki bilgileri içermesi uygun değildir. Fakat kültürel ortamlarda elde edilen farklı bulgular konusunda en azından genel bir bilgilendirme gerekir. Böyle bir bilgilendirme, okuyucunun konuları bir kültür süzgecinden geçirmesine ve örneğin Türkiye’de aynı bulguların bulunup bulunmayacağını düşünmesine yardımcı olabilir.

.

Yeni Başlayanlar İçin Satranç & İnternet Adresleriyle İndir

Yeni Başlayanlar İçin Satranç & İnternet Adresleriyle
Yeni Başlayanlar için Satranç çocuklara ve gençlere satrancı
sevdirmek için tasarlanmış eğlenceli bir eğitim kitab’dır.
Satranç hakkında hiçbir şey bilmeyen birinin bile kolayca
takip edebileceği bir dille ve şekillerle hazırlanan kitapta,
özel hamleler ve taktikler de anlatılıyor.

Kuzu Postuna Bürünmüş Kurtlar İndir

Kuzu Postuna Bürünmüş Kurtlar
Birçoğunu kamuoyuna yansıttığım, okurken o günleri yaşadığım bu kitabın yazılmış olması çok önemli. 1999 depremi sonrası enkaz altında kalan Kızılay’ı kurtarabilmek için çoğu kez tek başına mücadele eden insanın çilesi… Kitapta köklü bir hayır kurumunun işlevini yeniden kazanabilmesi için verdiği büyük mücadeleye tanık olacaksınız…
Uğur Dündar

Hacılar – Büyük Dağın Sırları İndir

Hacılar – Büyük Dağın Sırları
21. yüzyılın başında, hızlı dönüşüm geçiren şehirlerin, kültürel mirası, geleneksel yaşama biçimi ve üretim ilişkilerindeki değişim araştırmacı ve yazarların yoğun ilgisini çekiyor. Tarihçi, mimar, coğrafyacı, iktisatçı, sosyolog, edebiyatçı, hukukçu, turizmci ve daha pek çok meslekten araştırmacı ve yazar, şehirlerdeki değişimi farklı bakış açılarından anlamaya ve anlatmaya çalışıyor.
Şehirler ruhu olan canlı organizmalardır. Her şehrin, ruhunu açıklayan kendine göre bir dili vardır. Binlerce yılın birikimini yansıtan bu dili, şehirde büyüyen ve yaşayanlar daha yakından tanır. Hemşerileri şehirlerine gönül gözüyle bakar ve onun dilini yüreklerinde hissederek anlar. Şehirler esrarını en geniş şekilde kendinden hissettiği insanlara açar.
Heyamola Yayınları bu düşünceden yola çıkarak, Kayserili yazarların doğup büyüdükleri eski mahalle ve semtleri, kendi hayatlarında, ailelerinde ve yakın çevrelerinde yaşanmış örneklerle anlattıkları “Bir Nefeste Kayseri” Kitap Dizisi’ni okurlarına sunmaktadır.

Sınıftan Sınıfa & Fabrika Dışında Çalışma Manzaraları İndir

Sınıftan Sınıfa & Fabrika Dışında Çalışma Manzaraları
İşçi/emekçi kavramı, hâlâ öncelikle fabrikayı, atölyeyi, kısacası modern endüstriye özgü üretim ve çalışma ilişkilerini çağrıştırıyor. Büyük sanayi üretiminin yerini yeni teknolojilere bırakıyor olmasının, işçi sınıfını önemsizleştirdiği hatta sona erdirdiği yanılsaması, biraz da bu çağrışımdan destek alıyor. Oysa, tek varlığı emek gücü olanların sayısı artmakta.
Kapitalizmin esnek üretim örgütlenmesinin emek “piyasasında” yol açtığı büyük ayrışma, parçalanma ve çeşitlenme, global düzeyde oluşan “amele pazarını” görmeyi güçleştiriyor.
Özellikle istihdamdaki payı gitgide artan hizmet sektörü, kitlesel emek gücünün çevrimine dayanıyor. Bu sektördeki birçok işte çalışanların eğitim ve formasyon itibarıyla orta sınıftan sayılması, onların işçi olduklarının “farkına varılmasını” (çoğu zaman kendilerinin de bunun farkına varmalarını) zorlaştırıyor.
Zamanımızın amele pazarı olgusunu belirleyen etken, güvencesizleşmedir.
Ekonomik ve sosyal hak kaybının yanı sıra, çalışmanın insanlara sunabildiği aidiyet ve sosyalliğin de kaybına yol açan bir süreç, güvencesizleşme.
Çalışanların zamanları ve hayatları üzerindeki hâkimiyetlerini sıfırlayan bir süreç…
Ayşe Buğra’nın hazırladığı derleme, genç araştırmacılar Taylan Acar, Esin Ertürk, Özgür Burçak Gürsoy, Ebru Işıklı, Aysun Kıran ve Sevecen Tunç’un katkılarıyla, Türkiye’de emek ilişkilerinin (ve sömürüsünün) çarpıcı manzaralarını gözler önüne seriyor. İşçi/emekçi deyince hemen akla gelmeyen işçiler: Mevsimlik tarım işçileri, sinema emekçileri, futbol emekçileri, öğretmenler, sağlık çalışanları, ofis çalışanları ve onların “işçi olma” deneyimleri…

Kutsal Fahişeden Bakire Meryem’e Toprak ve Kadın İndir

Kutsal Fahişeden Bakire Meryem’e Toprak ve Kadın
Doğa birkaç milyar yıl önce canlıları cinsiyetleştirip erkek ve kadını birbirine sunmuştu. Ama toplumsal hayata geçen insan, cinselliği içinden çıkılmaz bir sorun yumağı haline getirdi. Oysa beden sadece kendisine yüklenmiş görevleri yerine getiriyordu.
Kadın önce bereketin simgesi olarak kabul edildi ve kendisi gibi doğurgan olan toprakla özdeşleştirildi. Böylece adına kutsal mekanlar yapıldı, bu mekanlarda ona tapınıldı. Zaman içerisinde tapınma, tapılanın sahiplenilmesine dönüştü…
Bu çalışma, insanın varoluşundan günümüze tanrıçalaştırılan, fahişeleştirilen, lanetlenen ve nesneleştirilen kadın bedeninin, toplumsal hayattaki serüvenini özetlemektedir.